Przejdź do treści
Strona główna » BLOG » Budujemy szafę z SEVROLL’em i MIKOMAX’em.

Budujemy szafę z SEVROLL’em i MIKOMAX’em.

W każdym mieszkaniu potrzebujemy mieć szafę. Możemy ją kupić jako gotowy mebel, ale często nie do końca odpowiada nam wnętrze szafy.

A to rozmieszczenie półek, a to drążek na wieszaki mógłby być wyżej. Zamiast szuflady chcielibyśmy mieć kosz wysuwany i półkę na buty. W takiej sytuacji mamy dwie alternatywy. Zamawiamy szafę pod wymiar u stolarza lub sami sobie ją składamy. O ile pierwszy sposób jest dość wygodny, bo składamy zamówienie, i nic nas nie interesuje. Niestety ten sposób jest dużo droższy. Drugi sposób pozwala zaoszczędzić jakieś 50 % ceny szafy wykonanej u stolarza, to wymaga sporego naszego zaangażowania. W zamian za to mamy zaoszczędzone parę złotych i ogromną satysfakcję, bo nie jest to aż tak trudna sprawa. 

Mam nadzieję że przeczytanie tego postu natchnie was na samodzielne działanie. Wszystkie elementy zostały zakupione zostały w firmie MIKOMAX w Łodzi. W hurtowni zakupicie akcesoria do złożenia takiej szafy jak poniżej oraz innych mebli. Ponadto otrzymacie fachową pomoc i odpowiedzi na nurtujące was pytania z branży meblarskiej. System jezdny na którym oparta jest szafa czyli prowadnice oraz drzwi są wykonane przez firmę SEVROLL model Gemmini, która daje dożywotnią gwarancję na system jezdny. 

sevroll-header    MIKOMAX LOGO kopia

 

Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie środka szafy. Musimy się zastanowić czy potrzebujemy więcej półek, ile potrzebujemy drążków na wieszaki, czy kosze czy szuflady? Możliwości jest bardzo wiele. W mojej ocenie jest to chyba najtrudniejszy moment. Ale parę kartek papieru i szkiców powoli rozwiąże problem.

szafa

sz1

sz2

 

Kiedy mamy już zaplanowany środek, przechodzimy do projektowania fasady czyli drzwi. Proponuję wykorzystać do tego bezpłatny program COMPOSITOR4 (pobierz tutaj) firmy SEVROLL. Wpisujemy wymiary otworu w jakim mają się zmieścić drzwi i ilość drzwi. Program sam wylicza wielkość drzwi i długość prowadnic. Nam pozostaje wybór materiału i koloru.

sz3

Po zaprojektowaniu środka i fasady, musimy rozpisać formatki dla stolarni. (formatka – kawałki płyty, które tworzą arkusz o wymaganych wymiarach ) Zaznaczmy również, które krawędzie płyty mają być oklejone.

Zamawiamy wszystkie elementy. Firma MIKOMAX jest partnerem handlowym Sevroll’u , dlatego mogłem wszystkie elementy zamówić w jednym miejscu. 

Po odebraniu wszystkich elementów, przystępujemy do montażu. 

Pierwszym elementem jest cokół szafy. Dlaczego cokół? został wykonany po to aby uniknąć rozsuwania się drzwi. Jak wiadomo panele są układane na piance lub podkładzie, który zawszę trochę pracuje. Cokół daje stabilizację dolnego toru. 

Do płyty spodniej przykręcamy nóżki z regulacją, co pozwala nam też wypoziomować spód szafy. 

1

2

5

3

Kiedy mamy już zmontowany spód szafy, montujemy boki szafy.

4

A następnie po kolei od jednej lub drugiej strony poszczególne elementy. Można też sobie zrobić środek w wersji modułowej, poskręcać go poza szafą i wstawić do środka, skręcając ze sobą.

5a

 

Półki skręcamy na konfirmaty. Otwory na konfirmaty wiercimy takim wiertłem jak poniżej:

sz4

Przydatne są też ściski kątowe, komplet 2 szt to koszt ok 40 zł.

5b

I kolejno skręcamy elementy.

6

Półka do póki i szafa powoli powstaje. W szafie w dwóch miejscach zostały zastosowane pantografy na wieszaki.

7

8

10

11

Do sufitu montujemy wieniec szafy w którym został wyfrezowany otwór liniowy na profil aluminiowy do taśmy LED.

 

9 12

W otwór wklejamy profil a w nim umieszczamy taśmę LED w kolorze RGB sterowaną pilotem.

13

Maskownica w kolorze mlecznym ukrywa ledy w profilu.

14

Do wieńca przykręcamy prowadnicę górną do drzwi firmy SEVROLL .

15

I dolny profil jezdny również firmy SEVROLL .

16

Rozmierzamy sobie miejsce na prowadnice na szuflady lub kosze i montujemy.

18

Kosze mają regulację szerokość. Dzięki temu możemy sobie dobrać kosze wedle swoich potrzeb.

19 21 22

 

Montaż gotowych drzwi jest banalnie prosty, wsuwamy je w górną prowadnicę. Kółka w dolnej części drzwi podciągamy do góry i wstawiamy na prowadnicę.

 

23 23a 24

Po zamontowaniu wszystkich drzwi pozostało nam już tylko wyregulować drzwi śrubami na klucz imbusowy w dolnej części po obu stronach drzwi.

23a 25

Musimy pamiętać przy projektowaniu szafy o tym ze na system jezdny potrzebujemy min 8 cm ja zrobiłem 10 cm. Czyli jeśli chcemy mieć szafę o głębokości zewnętrznej 60 cm, to wewnątrz będzie 52-50 cm.

26

I kilka fotek z taśmą led.

29 27 DSC_0190

DSC_0177

 

2 komentarze do “Budujemy szafę z SEVROLL’em i MIKOMAX’em.”

  1. Heya i\’m for the first time here. I came across this board and I find It truly
    useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid
    others like you helped me.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *