Przejdź do treści
Strona główna » BLOG » Schody z paneli

Schody z paneli

Panele służą głównie do układania na podłodze. Ale co zrobić jak mamy jeszcze schody, które są częścią podłogi i chcemy żeby razem z nią tworzyły całość. Na rynku jest dostępny system firmy Quick Step  do układania paneli na schodach, lecz można w tym systemie obłożyć całe schody (stopnicę i podstopień) i wybór paneli w tym systemie jest o wiele mniejszy. Nie zawsze to wygląda estetycznie bo schody wizualnie stają się jeszcze cięższe optycznie. Rozwiązaniem na to, jest obłożenie panelami tylko stopnic ( wierzchu schodów). Jak to zrobić wyjaśniam poniżej.

Krokiem pierwszym jest docięcie paneli do każdej stopnicy ( wierzchu każdego  schodka). Przy ścianach z łukiem warto wykorzystać szablon z tektury który najpierw docinamy do łuku a później od niej odrysowujemy linię na panelu. 

Kiedy mamy przygotowane wszystkie stopnice, możemy przystąpić do przyklejania ich do podłoża. Wykorzystujemy do tego klej epoksydowo- poliuretanowy do parkietu, smarując pacą zębatą powierzchnię do której będziemy przyklejać nasze stopnice z paneli. Przykładamy naszą stopnicę z paneli i dociskamy. Zostawiamy do wyschnięcia ,  z reguły na następny dzień można już chodzić.

Do wykończenia użyłem narożników aluminiowych dostępnych w castoramie. Podstopień malujemy w kolorze ściany, aby zabezpieczyć go przed zabrudzeniem oklejamy folią przezroczystą samoprzylepną.

Myślę że wygląda to nieźle i schody optycznie wyglądają na lżejsze.

Oczywiście zanim zaczniemy montować panele , schody musimy mieć w dobrym stanie. Jeśli nie są musimy je odpowiednio przygotować. Powklejać narożniki i wyrównać powierzchnię.

A tak wyglądały przed:

sch1

Po obłożeniu panelami…

sch3   sch4

0 komentarzy do “Schody z paneli”

 1. Witam, panele są firmy Classen, firma nie ma tu większego znaczenia. Jeśli chodzi o koszt to nie liczyliśmy tego dokładnie, ale myślę że cena stopnia to około 50 zł. Na cenę ma wpływ cena m2 paneli.
  Pozdrawiam.

 2. Pięknie to zrobiłeś 🙂 włąsnie czeka mnie poprawianie schodów, ponieważ są dość nierówne… u szukam taniego i estetycznego sposobu na ich udekorowanie…
  Wyglądają rewelacyjnie 🙂
  Chciała zapytać o jedno… Czy ta listwa aluminiowa jest dookoła schodka?

 3. Witam. Bardzo podoba mi sie wykonanie tych schodów . Muszę zrobić tak samo z tym ,ze najpierw muszę je poprawić bo są za krótkie . Proszę o więcej szczegółów tzn. co to za listwa Alu ?

   1. Podstopnie są polmalowane farbą i zabezpieczone bezbarwną folią samoprzylepną. Można też na farbę nałożyć lakier bezbarwny.

 4. Do paneli stosował Pan również ukośnicę? Zaopatrzyłem się w pilarkę z prowadnicą. Mam nadzieje, że równie dobrze to wyjdzie jak Panu. Całość u Pana wygląda wzorowo.

 5. Czy mogę prosić o meila od Pana (info@luminart.pl) z danymi jakiego kleju Pan stosował, jakie kątowniki. Z góry dziękuje za zaangażowanie w odpowiedzi.

   1. W weekend podeślę. Narożniki były montowane na klej montażowy castoramy cena okóło 12 zł tubka. Można też kleić na Mamuta dostępnego w castoramie jest droższy około 30 zł ale ma lepiej trzyma w fazie początkowej.

 6. świetna robota, bardzo dobry efekt, wykorzystałbym ten pomysł 😉
  Mam pytanie, schody murowane wyłożone płytkami pcv.. chciałbym wykorzystać je, jako podłoże pod nową warstwę składającą się z paneli które będą na całym piętrze i parterze takie same jak schody. Myślisz że jest to dobry pomysł ? pozdrawiam

  1. Wszystko zależy jak te płytki PCV się trzymają. Ja chyba jednak bym zerwał płytki PCV i dopiero montował panele po przygotowaniu podłoża. 🙂

 7. Bardzo ładne wykonanie. Widać fach w ręku. W niedalekiej przyszłości też chciałbym zrobić coś tak ladnego u siebie. Chciałbym prosić o instrukcje montażu oraz wykaz materiałów potrzebnych do samodzielnego stworzenia takiego rewelacyjnego efektu. Z góry dziękuję marcinowak81@gmail.com

 8. A klej do parkietu można stosować? Nie będzie lepszy? Materiał zgromadziłem, czas na wyrównanie schodów i przystępuję do montażu. Stopnice będę kleił z dwóch warstw paneli, pod spód najtańsze, na wierzch AC5, za 55 złm2.

  1. Narożniki wewnętrzne w moim przypadku były wykończone akrylem i pomalowane, ponieważ podstopnie były malowane i oklejone bezbarwną folią dla zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *